InterpScan.ca

the national website of Interpretation Canada

Award Winners and Examples

Entry Requirements Deadlines and Fees  |  Category Requirements  | Award Winners

Gold, silver and bronze awards are presented annually by Interpretation Canada.

Winners are recognized for excellence in interpretation, and contribute to the field through sharing their projects as examples. Use these videos for training, for inspiration for your own programs, and to see how other interpreters work.

Awards of Excellence 2015

We received a number of wonderful entries in the 2015 Awards of Excellence competition-- seven entries in the personalized category and six entries in the non-personalized category. As always, it was very difficult for our panel of judges to choose one over the other. But, after careful consideration by our panel of judges, I am pleased to announce the winning entries!

(Please note that documents and links for the winning entries will be posted in the near future).

In the personalized category the winners are….

GOLD—Experience Palaeontology, Royal Tyrell Museum of Paleaontology, submitted by Jillian Steele

SILVER-- Mikinak-Keya Spirit Tour, Canadian Museum of Human Rights, submitted by Alain Bouchard

BRONZE-- The Good, the Bad and the Invasive, Kananaskis Country, Alberta Parks, submitted by Daniella Rubelling

HONOURABLE MENTION-- A Blast from the Past! A Time Travel Adventure, Waterton Lakes National Park, submitted by Dylan Leech

In the non-personalized category the winners are…

GOLD— Prehistoric Park Interpretive Signage Upgrade, The Calgary Zoo, submitted by Chrissy Begus

SILVER— A Building of Destiny, Province House National Historic Site, submitted by Jesse Francis

BRONZE— Red Rock Marina Interpretive Centre Exhibits, submitted by Sherry Dangerfield

HONOURABLE MENTION-- Putting Food on the Table Exhibit, East Beaches Heritage Wing, submitted by Sherry Dangerfield

Congratulations to all of the winners in the 2015 Awards of Excellence!

Special thanks to the individuals who served as judges this year, for all of their time, expertise and hard work in judging the entries against a set of established criteria and making the difficult decisions to choose between them. Thanks to Cecilia Goncalves Neath, Jarrid Jenkins and Reed Osler for judging in the personalized category and to Alison Campbell Urness, Nicole Cann and Don Enright for judging in the non-personalized category this year.

And thanks to all who participated in the award competition this year--we encourage you to enter again in the future! Please stay tuned for details on the 2016 competition coming soon.

Barbara MacDonald, Awards Chair

 

IC-Award vvv smaller.jpg

IC-Award vvv smaller.jpg

IC-Award vvv smaller.jpg

Awards of Excellence 2014

Personal category

GOLD “Over the Top”, Fort Edmonton Park, Edmonton, AB

Tom Long, Barry Deford, Madeleine Mant

Click here for photos and entry submission

SILVER “Robin Wood: Prince of Trees”, Kananaskis Country, Alberta Provincial Parks, Kananaskis AB

Claudette Landry, Julie Ryan, Daniela Rubeling, Kayla Vickers, Duncan Baker

Click here for video and entry submission

BRONZE “Cave Lantern Tour”, Cave and Basin National Historic Site, Parks Canada, Banff, AB

Heather Walter, Susan Kennard, Greg Joyce, Interpretive staff at Cave and Basin NHS

​Click here for video and entry submission

BRONZE “Tibert le Voyageur”, Tibert le Voyageur Presentations, Winnipeg, MB

Robert Malo

​Click here for video and entry submission

 

Non-personal category

GOLD "Anglerfish Interactive", Vancouver Aquarium, Vancouver, BC 

Nicole Cann, David de Haas, Jeff Heywood, Karen Horak, Catherine Po 

Click here for video and entry submission

SILVER "Bethune Visitor Centre Exhibit", Bethune Memorial House National Historic

Site, Parks Canada, Gravenhurst, ON

Cal Martin, Scott Davidson, Paul Legris, Sherry Dangerfield

BRONZE "Waterford Photo Life Exhibit", Waterford Heritage & Agricultural Museum, Waterford, ON

Melissa Colver, James Christison, Monty Wiegand, Jan Rainey

Thank you to everyone who submitted an entry—they were all great and as usual it was very hard to choose the winners.

 

For 2014 we received 6 entries in the personal program category, and 6 entries in the non-personal category.

 

Special thanks to the IC Awards Committee as well as this year’s judges for all of their hard work:

 

Cecilia Goncalves Neath, Pamela Trischuk, Jarrid Jenkins, Alison Campbell Urness, Julia Millen, Reed Osler

 

CONGRATULATIONS one and all!

 

Barb MacDonald, IC Awards Chair

 

Awards of Excellence 2013: Personal Interpretation

Gold Goldilocks and the Three Bears: the Real Story

Kayla Vickers, Claudette Landry, Daniella Rubeling, Julie Ryan

Kananaskis Country, Alberta Parks

Silver Wild Sings/Chants Sauvages 

Laurie Schwartz, Steve Jarand, Tyler McClure, Tangle Caron

Parks Canada’s Mountain WIT, Banff Alberta

Bronze Geology Rocks

Leanne Standing, John Strugnell,Ryan Bray

Jasper National Park, Alberta

Hon. Mention RiverWatch Science Program

Cal Kullman, Sarah Michaud, Warren Bowan, Lena Bunzenmeyer

RiverWatch Institute, Edmonton Alberta

Awards of Excellence 2013: Non-personal Interpretation

Gold Completing the Circle

Sheldon Stone of Parks Canada with Tim Joyce, Dan Forgue and Mike Laewen of Sound Ventures Productions

L’Anse aux Meadows National Historic Site, Newfoundland

Silver They Called us Undesirables: the Story of the Komagata Maru

Patrick McCloskey, Heather Walter and  Martina Dymond of McCloskey Productions for Khalsa Diwan Society

Vancouver, British Columbia

Bronze Time Travel Sunshine Coast

Matthew Lovegrove, Bruce Devereax, Tamar Kozlov, Kimiko Hawkes

Sunshine Coast Museum and Archives, Gibson, British Columbia

Hon. Mention Nose Hill Interpretive Signage

Joan Lawrence, j.communications; Matthias Reinicke, Lime Design; Dennis Bugden Illustration; David Harrison, City of Calgary

Calgary, Alberta

Hon. Mention Babies Exhibit

Nicole Cann, Rebecca Eames, Catherine Po, Amy Poon, Jeff Werner

Vancouver Aquarium, British Columbia

Awards of Excellence 2013:  Other Interpretation

Gold Variety Heritage Adventure Park

Barb Ford, Parks Canada; Wayne Rogers, Variety Children’s Charity of Manitoba; Jonathan Penner, J&D Penner; and Monica Giesbrecht, HTFC Planning & Design

The Forks National Historic Site, Winnipeg, Manitoba

Many thanks to Awards Chair Barbara MacDonald, and to the jury of IC members who volunteered their time and expertise, and to ALL entrants!

Awards of Excellence 2012: Personal Interpretation

(Note that some video examples for some categories are un-edited as required by competition rules)

CIAvideoSnapz019220.jpg

Gold

CIA: Corvid Intelligence Agency

Claudette Landry, Julie Ryan, Daniella Rubeling

Kananaskis Country, Alberta Parks

 

click here for video, and entry submission

SpadinaSnapz018220.jpg

Silver

Bringing it Home: Class, Culture and the Great Depression

Nancy Reynolds, David Healey, Ann McDougall

Spadina Museum, City of Toronto

 

click here for video and entry submission

beluga shot.jpg

Silver

Beluga Show Interpretation

Nicole Cann, Lauren Hartling, Roberta Cavanaugh, Brian Sheehan

Vancouver Aquarium, BC

 

click here for video and entry submission

JrPaleoTyrrellnSnapz002220.jpg

Bronze

Junior Palaeo Investigators

Emily Raynard, Kendel Vreeling, Jennifer Dick, Earle Wiebe

Royal Tyrrell Museum, Alberta

 

 

Awards of Excellence 2012: Non-personal Interpretation

TeaSnapz014220.jpg

Gold

Amisk Trail

S. Dangerfield Interpretive Planning; Melanie Jichuk; Morgan Hallet and Sloan Cathcart, Manitoba Parks and Natural Areas

 

click here for photos and entry submission

Ripples220.jpg

Gold

Ripples of the Past Interpretive Walk

Kevin Gedling and Bob Grill, Parks Canada; Elizabeth Gibb, Eggplant Studios; Bev Playfair, community.

Fort St. James National Historic Site and community partners, British Columbia

 

click here for photos and entry submission

Coming soon - scroll down for another example!

Bronze

Passport to the Past

Jennifer Dick, Kimberley Vircoe, Sue Sabrowski, Earle Wiebe

Royal Tyrrell Museum, Alberta

 

coming soon - photos and entry submission

Awards of Excellence 2012:  Interpretive Special Events

canoe image220.jpg

Gold

2011 David Thompson Columbia River Canoe Brigade

Ross MacDonald, Eloise Meredith, Mary Fitl, Matt Roy

British Columbia

 

click here for video and entry submission

   

Many thanks to Awards Chair Barbara MacDonald, and to the jury of IC members who volunteered their time and expertise, and to ALL entrants!

 

Awards of Excellence 2011 - Winners cont.

Personal Interpretation

Gold
The  Singing  of  Birds
Mike  Lipowski  –  City  of  Toronto
Ontario

Silver
Alberta  Unearthed: The Game
Kathy  Little  –  Royal  Tyrrell  Museum
Alberta

 

Bronze
Ancient  Alberta  Rocks
Earl  Wiebe  –  Royal  Tyrrell  Museum
Alberta

Non-Personal Interpretation

Gold
Mosaika
Boyd  Laanstra  –  National  Capital  Commission
Ontario

Silver
Groundbreaking
Kristin  Clausen  –  Britannia  Mine  Museum 
British Columbia

Bronze—Tie
Decoding  Art
Ysabel  Jetté  –  National  Capital  Commission
Ontario

Bronze—Tie
Lower  Lake  Interpretive  Trail
Claudette  Landry  -  Kananaskis  Country, Alberta  Parks

 

Awards of Excellence 2010

 

Personalized Interpretation

Gold
Plant Wars
Julie Burkitt and Jamie Lantz
Kananaskis Country
Alberta Parks

Silver
All Fired Up
Mary McEwan and Kayla Vickers
Kananaskis Country
Alberta Parks

 

Bronze
Barkerville Town Tour
Mark Dawson

Red Beak Productions
British Columbia

Non-Personalized Interpretation

Gold
Outdoor Interpretive Signage – Your Guide to Connecting People and Places
Darlene MacDonald
Nova Scotia Department of Tourism, Culture and Heritage

Silver
Spirit of the Machine
Noel Ratch
Reynolds Alberta Museum

Bronze
Burgess Shale
Adèle Laramée
Lake Louise, Yoho and Kootenay Field Unit
, Parks Canada

 

Awards of Excellence 2009

 

Personal Interpretation

Gold
Alpine on the Edge
Kristy Putnam
Yoho National Park
Field, British Columbia

Silver
Challenge of the Mountains
Joel Smith, Tony Eyamie, Mallory Minerson,
Laurie Schwartz
Mountain WIT, Parks Canada
Banff, Alberta
 

Bronze
Passion for the Past
David Eberth, Don Brinkman, Dennis Braman, Andrew Neuman, Francois Therrien,
Don Henderson, James Gardner, Craig Scott,
Mike Newbrey, Earle Wiebe, Megan McLauchlin
Royal Tyrrell Museum
Drumheller, Alberta

Non-Personal Interpretation

Gold
Fort York: A Short History and Guide
Publication
Dr. Carl Benn and Kevin Hebib of Museums and Heritage Services, City of Toronto, with 
Patrick Gallagher, Fort York Management Board 
Toronto, Ontario

Silver
Sinclair Creek – A Stream Through Time
Interpretive Panels
Ross MacDonald, Marla Oliver, Jennifer Stone, Aina Cernenoks, Mark Read, Nick Berzins 
Columbia River Greenways Alliance
Invermere, British Columbia 

Bronze
Interpretive Skills Training: Restoration Workshop
Interpretive Manual
Darren Wiberg, Jim Booi, Wayne Schultz,
Randy Kvill, Cynthia Blackmore, Darren Lee,
David Dusome
Reynolds-Alberta Museum
Wetaskiwin, Alberta 

Awards of Excellence 2008

Personal Interpretation

Gold
Beyond Borders: Celebrating the Waterton-Glacier Story
Leanna Braid, Thomas Usher
Waterton National Park
Waterton, Alberta

Silver
A Taste of the Wildcat
Ben Nind of Stuck in a Snowbank Theatre Company
Yellowknife, Northwest Territories
Museum of Civilization
Gatineau, QC

Bronze
People Power
Lola Barker, Brad Tucker, Becky MacKenzie, Karen Dobbin
Nova Scotia Discovery Centre
Halifax, Nova Scotia

Non-Personal Interpretation

Gold
A Family Journey
Interpretive Signs: River Road
Sherry Dangerfield, Melanie Jichuk
S. Dangerfield Interpretive Planning, Manitoba Parks and Natural Areas, Manitoba Historic Resources, Parks Canada, Rivers West 
Winnipeg, Manitoba

Silver
Urban Wetland Self-Guided Trail
Interpretive Signs, Elizabeth Hall Wetlands
Liz Saunders of Sandpiper Environmental Consultants
Jessica Deacon-Rogers and Coreen Putman
Helen Schuler Coulee Centre
with the Centre's staff and volunteers
Lethbridge, Alberta 

Bronze
Night Sky, Through the Looking Grass, Feet are Neat
Seasonal Exhibit Program
Vicki Gibson, Coreen Putman, Jessica Deacon-Rogers, Jen Buit, Peter and Jennifer Davis, Laura Piersol
Helen Schuler Coulee Centre
with the Centre's staff and volunteers
Lethbridge, Alberta 

 

Awards of Excellence 2007

 

Personal Interpretation

Gold
Lake Louise is Expecting Twins
Mary Forbes
Lake Louise National Park
Lake Louise, Alberta

Silver
Faces of Fire
Laurie Schwartz, Ian McRoberts, Thomas Usher, Heather Inglis, Morgan McKee
Jasper and Banff National Parks
Jasper, Alberta

Bronze
This Show’s for the Birds
Justin McKeown 
Waterton Lakes National Park
Waterton, Alberta

Non-Personal Interpretation

Gold
LeBreton Flats
Interpretive Nodes
Janik Cazabon, Robert Batsch, and Richard Daigneault
National Capital Commission
with Frédéric St-Laurent (Visou Design)
and Beaupré & Associés 
Ottawa, Ontario 

Silver
Leamy Lake Park
Interpretive Signs
Dominique Savard, Janet MacKay, Claude Potvin
National Capital Commission
with Janet Uren (WordImage Inc.) 
and Carla Ayukawa (Evolution Design)
Ottawa, Ontario 

Bronze
Habitat Means Home
Grade 4 Curriculum Guide
Sherry Dangerfield of S. Dangerfield Interpretive Planning
with Rivers West Red River Corridor Inc./
Corridor Rivière Rouge inc. 
Winnipeg, Manitoba 

Honourable Mention
Bats, Beach Etiquette, Herons and others
Video Clips for TV and Web
Cal Martin
Greater Vancouver Region District Parks
with GVTV Productions 
Metro Vancouver, British Columbia 

 

Past Recipients: Awards of Excellence 2006

 

Personal Interpretation

Gold
"Room to Roam"
Third Eye Mind Ltd. 
Whitehorse, Yukon
Ross Burnet

Silver
"Invasion of the Aliens"
Carrie Dolan
Waterton Lakes National Park
Waterton, Alberta

Bronze
"Beetle-mania"
Madelyn Robinson
Quentin Robinson
Rachel Horwat
Cory Mohr
Spruce Woods Provincial Park
Carberry, Manitoba

Honourable Mention
"Mission to the Alpine"
Jo Hughes
Manning Provincial Park
Kamloops, British Columbia

Non-Personal Interpretation

Gold
"Heartbeats of Denali"
Interpretive Centre theatre film presentation at Denali National Park, Alaska
McCloskey Productions Inc. 
Patrick McCloskey
Heather Walter
Canmore, Alberta

Silver
"North-West Mounted Police: A Tradition in Scarlet"
Virtual Museum of Canada Website
Robertson-Weir Ltd.
Anna Robertson
Lacombe, Alberta

 

Past Recipients: Awards of Excellence 2005

 

Personal Interpretation

Gold
"Water on the Rocks"
Presenters: Laurie Schwartz, Mike Unrau, Thomas Usher
Authors: Laurie Schwartz, Mike Unrau, Thomas Usher

Silver
"ARTiculation"
Presenters: Brad Tucker, Megan McLauchlin
Authors: Brad Tucker, Megan McLauchlin

Bronze
"A Tale of Two Seasons"
Presenters: Lori Bartley, Lisa Shapiro, Joanne Hiebert
Author: Lori Bartley

Non-Personal Interpretation

Gold - Tie
"Manitoba’s Trans Canada Trail Guide"
Winnipeg, Manitoba 
Sherry Dangerfield (S. Dangerfield Interpretive Planning), Kal Barteski (ideaMonsters), GeoMap Manitoba

Gold - Tie
"Cretaceous Crime Scene"
Drumheller, Alberta
Earle Wiebe, Jason Martin, Brad Tucker
Royal Tyrell Museum

Silver
"Parks for All Seasons"
Promotional Video
Victoria, British Columbia
Melanie Groves (Capital Regional District Parks), Lorraine Scollan (SHAW TV - Victoria)

Bronze - Tie
"Griffith Woods Regional Pathway"
Wayside Exhibits
Calgary, Alberta
Joan Lawrence, Sky Weir, Dennis Budgen, Anne Pope
The City of Calgary

Bronze - Tie
"Storyline: At the Heart of Your Museum"
Workbook
Lacombe, Alberta
Anna Robertson (Robertson Weir Ltd.), Central Alberta Region Museums Network

 

2004 Awards of Excellence

 

Personal Interpretation

Gold
"Mission to the Mantle"
Presenter: Fred Sheppard
Author: Fred Sheppard

Silver
"Survivor's of Change"
Presenter: Brad Tucker
Authors: Brad Tucker, Geoff Harding
Producer: Royal Tyrrell

Bronze
"Alice in Fungusland"
Presenter: Daniella Rubeling
Author: Daniella Rubeling

Non-Personal Interpretation

Gold
"Bow Valley Parkway"
Wayside Exhibits
Banff, Alberta
Ann Morrow (Parks Canada), Howard and Jayne Coneybeare, Michael O’Brien

Silver
"Radium Hot Springs Visitor Centre"
Phase II Exhibits
Radium Springs, British Columbia
John Pitcher (Parks Canada), Dan Pach (Parks Canada), Margaret Teneese (Ktunaxa Nation Council), Lillian Rose (Ktunaxa Nation Council), Geoff Ingram (Friend of Kootenay National Park), Bill Swan (Bighorn in Our Backyard), Lori Sobkowich (Metro Graphics), Bob Stowell Design, Wilbur Nicholas

Bronze
"Criddle Vane Homestead"
Self-guiding Trail Brochure
Winnipeg, Manitoba
Sherry Dangerfield (S. Dangerfield Interpretive Planning), James Carson, Criddle-Vane Homestead Heritage Committee

 

2003 Awards of Excellence

 

Personal Interpretation

Gold
Tara Ryan (Presenter / Author)
"Olga Bears All"
Calgary Zoo

Silver
Silva Johansson, Jenny Kingsley and Dee Bjorn (Presenters)
"The Rockies Revealed"
Parks Canada, Jasper National Park

Bronze
Sarah Smith and Charlie Ross (Presenters)
"Winging it! The Flight Day Project"
Evergreen Theatre Society

Non-Personal Interpretation

Gold
Sue Ellen Fast
"BICS Teaching Trails"
EcoLeaders Interpretation and Environmental Education

Silver
Monique Keiran
"Ornithomimus-Pursuing the Bird Mimic Dinosaur"
Monique Keiran and the Royal Tyrell Museum

Bronze
Lee-Ann Walker
"Magic Basin Field Trip"
East Kootenay Environmental Society

 

Past Recipients: Awards of Excellence 2002

 

Personal Interpretation

Gold
Michelle Dias and Adrienne Dalman (Presenters/Authors)
"The Wolf Who Never Cried"
Kananaskis Country
Submitted by Don Den Hoed, Interpretative Supervisor

Silver
Nadine Fletcher and Dee Bjorn (Presenters)
"Bears Up Close and Personal"
Parks Canada, Lake Louise, Yoho, Kootenay Field Unit
Submitted by Nadine Fletcher and Dee Bjorn, Park Interpreters

Bronze
Don Den Hoed (Presenter)
"The Silence of the Owls"
Peter Loughheed Provincial Park
Submitted by Claudette Landry, Interpretive Supervisor

Honorable Mention
Aaron Domes and Marcia Owen (Presenters)
"Wandering Sheep, Hidden Goat"
Peter Lougheed Provincial Park
Submitted by Claudette Landry, Interpretive Supervisor

Non-Personal Interpretation(Wayside Exhibit)

Gold
"Streetscape Interpretation Program"
Submitted by Hazel Young-Davies
Coordinator, Confederation Boulevard Programs
National Capital Commission

Silver
Not presented

Bronze
Nadine Fletcher, Joel Hagen (Authors/Designers)
"The Great Divide Challenge"
Parks Canada, Lake Louise, Yoho and Kootenay Unit
Submitted by Shaala Dancer, Manager of Visitor Center and Interpretation
 

Non-Personal Interpretation (Web Site)

 

Gold
"Mountain Nature Network-the Field Guide for the Next Millennium"
Submitted by: Ward Cameron, Ward Cameron Enterprises

Silver
"Jasper National Park Virtual Tour"
Submitted by Trevor McFadyen, Parks Canada, Jasper National Park

Bronze
"Resonance"
Submitted by Diane Screiner, Interpretive Planner, Canadian Museum of Civilization

Entry Requirements Deadlines and Fees  |  Category Requirements  | Award Winners